- Aby grupa tworzyła zespół, powinien nią kierować skuteczny lider.
- Lider zespołu może przyjąć jeden z trzech stylów kierowania: styl autokratyczny, demokratyczny lub liberalny.
- Do najważniejszych zadań lidera zalicza się: organizowanie pracy zespołu, rozdzielanie pracy wśród członków zespołu, kontrolowanie realizacji zadań, motywowanie członków zespołu do pracy i rozwiązywanie konfliktów.
- Najważniejsze cechy wykonawcy w zespole to: uczciwość, pracowitość i zdyscyplinowanie. W skutecznym zespole wszyscy członkowie współpracują dla osiągnięcia wspólnego celu, wykonują zadania odpowiednie do swojej wiedzy i
umiejętności oraz pomagają sobie wzajemnie.
- W każdym zespole mogą pojawić się konflikty. Ze względu na źródło dzielimy je na konflikty: wartości, interesów, strukturalne i racji.
- Najważniejsze sposoby rozwiązywania konfliktów to: negocjacje, mediacje, arbitraż, metoda liberalna.
- Przedsiębiorstwo w Polsce rejestruje się w jednym z dwóch rejestrów: KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), lub CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
- Rejestracji w CEIDG można dokonać przez internet: wypełnić formularz CEIDG-1. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS-u lub KRUS-u, urzędu statystycznego (o nadanie numeru REGON) i naczelnika urzędu skarbowego (o
nadanie numeru NIP).
- Oprócz dokonania rejestracji w CEIDG przy zakładaniu firmy należy: udać się do banku, urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wyrobić pieczątkę firmową.
- W celu otworzenia działalności gospodarczej należy podjąć takie działania, jak: adaptacja lokalu, w którym działalność będzie prowadzona, zatrudnienie pracowników, zorganizowanie dostawców oraz działania
marketingowe
. - · Prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej to rachunkowość. Do zasad rachunkowości należą: zasada kontynuacji działalności, zasada memoriału, zasada współmierności,
zasada realizacji, zasada ostrożnej wyceny, zasada indywidualnej oceny, zasada istotności, zasada ciągłości i periodyzacji.
- Główne funkcje rachunkowości to: funkcja informacyjna, kontrolna, sprawozdawczo-
-analityczna, dowodowa. - Najważniejszym działem rachunkowości, z którym spotyka się na co dzień przedsiębiorca, jest księgowość. Przedsiębiorstwa mogą prowadzić księgowość pełną lub uproszczoną.
- Każde działanie przedsiębiorcy (kupno, sprzedaż itp.) powinno być udokumentowane odpowiednim dowodem księgowym. Przykłady dowodów księgowych to faktura VAT i rachunek.
- Przedsiębiorstwa są zobowiązane do prowadzenia rzetelnej księgowości i uczciwego odprowadzania podatków. Prowadzenie dokumentacji firmowej niezgodnie z prawem i zasadami etyki nazywa się kreatywną księgowością.
- Przedsiębiorstwa prowadzące księgowość uproszczoną, której głównym celem jest rozliczenie się z podatku dochodowego, mogą wybrać jedną z trzech jej form: kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany, podatkową księgę przychodów i
rozchodów
(wg skali podatkowej lub liniowo). Najczęściej wybieraną formą jest PKPiR, gdyż można ją prowadzić niezależnie od rodzaju wykonywanej działalności i umożliwia odliczenie kosztów od przychodów. - Przedsiębiorstwa, będące płatnikami VAT, sporządzają również ewidencje sprzedaży i zakupów VAT.
- Podatek VAT jest podatkiem dodanym od towarów i usług. Cechują go: powszechność, wielofazowość i obrotowość. Stawki podatku VAT w Polsce to: 23%, 8%, 5%.
- Przedsiębiorcy prowadzą rejestry VAT po to, by obliczyć różnicę pomiędzy podatkiem VAT naliczonym a podatkiem VAT należnym i odprowadzić ją do urzędu skarbowego, na podstawie formularza VAT-7.
- Najważniejszym rozliczeniem przedsiębiorców z urzędem skarbowym jest rozliczenie podatku dochodowego. Przedsiębiorcy po obliczeniu zobowiązania podatkowego wypełniają i składają do urzędu skarbowego jeden z
formularzy podatkowych: PIT-36 lub PIT-36L.
- Przedsiębiorcy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) i zdrowotne do ZUS-u za siebie i swoich pracowników.
- Nadrzędnym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest osiągnięcie zysku. W przedsiębiorstwach, by określić sytuację majątkową i finansową, sporządzane są sprawozdania finansowe. Najważniejsze z nich to bilans i rachunek zysków
o strat. Bilans przedsiębiorstwa to zestawienie jego aktywów i pasywów oraz źródeł ich finansowania. Rachunek zysków i strat służy określeniu wyniku finansowego (zysku lub straty) przedsiębiorstwa w
danym czasie. Ważnymi wskaźnikami branymi pod uwagę w analizie finansowej przedsiębiorstwa są wskaźniki rentowności, czyli zdolności kapitału do wytworzenia dochodu.